Sport

Težak poraz od Rusije: Rukometaši zauzeli 20. mjesto na SP-u

rukometasi-zazeli-20-mjesto-na-spu_1422372320Rukometna reprezentacija BiH zauzela je 20. mjesto na Svjetskom prvenstvu u Kataru. U utakmici za 19. mjesto Zmajevi su izgubili od Rusije 28:42, što je uz utakmice iz grupe šesti poraz. Konačno, BiH je najgora evropska reprezentacija. Ispod su samo Čile, Saudijska Arabija, Iran i Alžir.

BiH je ovim postala reprezentacija koja je u jednoj utakmici primila najviše golova na ovom SP-u. Samo je Iran od Hrvatske u grupi primio manje – 41.

BiH je dobro počela, igralo se gol za gol do 6:6, a onda Rusi bježe na 9:6, samo da bi BiH preko Jankovića, Vrenješa i Ovčine napravila seriju od 3:0 sa igračem manje.

Gol za gol igralo se do 15. minute, a onda je kod rezultata 10:10 BiH napravila seriju od 3:0 – Dejan Malinović, Alen Ovčina i Duško Čelica golom sa devet metara odvode Zmajeve u 19.minuti na 13:10.

Ipak, Rusi tada odgovaraju još jače. Serijom 5:0 do 24.minute preokreću rezultat. Pogađali su Gorbok, Evdokimov, Atman, Čipurin i Kovalev (15:13), a nalet Rusije konačno je zaustavio Ovčina sa penala, i to u trenutku kada smo na terenu bili sa igračem manje.

Rusija je do kraja prvog poluvremena zadržala razliku. BiH je u finišu imala šansu da smanji zaostatak. Naime, nakon što je Igropulo isključen na četiri minute, Perić je promašio penal. Uprkos igraču manje, Rusi na poluvrijeme odlaze sa plus 4 – 20:16.

Drugo poluvrijeme golovima je otvorio Ivan Karačić (20:18), a idealnu šansu za minus jedan propustio je u 33. minuti Ovčina kada je u kontri pogodio stativu. U narednih 15 minuta Zmajevi su se potpuno raspali, pa Rusija u 46. minuti odlazi na ogromnih 11 razlike (32:21), poslije pogotka Aleksandera Piškina.

U 51. minuti bilo je i gore. Isti igrač pogodio je za plus 13 (36:23). Do kraja je razlika varirala, no BiH je nije uspjela spustiti ispod deset razlike.