Sport

Barcelona po peti put na krovu Evrope

barcelonaBerlinsko finale pružilo nam je večeras sve što jedan ljubitelj fudbala može pobijediti. Golove, sjajne poteze, uzbuđenje na obje strane, kao i trijumf papirnatog favorita.

Barcelona je opet na krovu Evrope i zaokružila je fantastičnu sezonu najvažnijim trofejom. Španci su još jednom dokazali da su apsolutni vladari evropskog fudbala, a Luis Enrique da će biti veliki trener.

Počelo je za Katalonce kao iz snova. Sjajnu akciju Neymara i Inijeste golom je krunisao Ivan Rakitić. Hrvat je dokazao da je neopravdano kritikovan početkom ove sezone, a navijači Barcelone su mu sigurno sve oprostili, pa i neke lošije partije.

Stara dama je bila u šoku, a tim s Nou Campa je napadao. U nekoliko navrata u prvom poluvremenu Gianluigi Buffon je spašavao Torineze, koji nisu imali pravog odgovora na postavku Luisa Enriquea.

Ipak, nastavak su bolje otvorili prvaci Serije A. To se isplatilo već u 55. minuti, a pogodio je bivši Realovac Alvaro Morata. On je u mrežu pospremio Ter Stegenov odbijanac nakon šuta Teveza.

U tim trenucima Italijani su preuzeli inicijativu, bili i opasniji, ali 13 minuta kasnije šok. Messi je sjajno šutirao, Buffon sada odbio, a to je sve odlično ispratio Luis Suarez i doveo Katalonce ponovo u vodstvo.

Do kraja su španski prvaci mogli postići još koji pogodak, a jedan je bio djelo Neymara. Ipak, opravdano je poništen zbog igranja rukom Brazilca.

Luis Enrique je u finišu priliku pružio i Xaviju Hernandezu, koji se tako na najbolji način oprostio od voljenog kluba. Mora se priznati da je Barcelona apsolutno zasluženo, uprkos herojskom otporu Stare dame, zasjela po peti put na vrh Evrope.

I kada se očekivao kraj, u sedmoj minuti sudijske nadoknade, Katalonci su postigli i treći gol i postavili konačnih 3:1. Pogodio je Brazilac Neymar za veliki trijumf ove generacije španskog predstavnika. (sport.ba)