Vijesti

MLADEN IVANIĆ: “Nije realno da srpski predstavnik ode u Srebrenicu.”

mladen ivanicU sinoć emitovanoj emisiji INTERVIEW20 u programu BHT1 gost je bio predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić.
U ekskluzivnom intervjuu koji je i prije emitovanja već s objavom najavnog trailera izazvao veliku pažnju medija, Ivanić je otvoreno komentirao pitanje Srebrenice:

„Ja mislim da je trebalo Srebrenicu zadržati u dijelu iskazivanja poštovanja prema poginulim, prema onima koji su ubijeni, prema nevinim žrtvama, prema nečijim sinovima, očevima, djedovima, ljudima koji su bez potrebe ubijeni i da je sva manifestacija trebala da ima taj karakter, da se iskaže poštovanje žrtvama, da se pošalje poruka da to nikad i nigdje više ne treba da se desi, a da ne bude ove poliitčke zloupotrebe. Nama je sad odjedanput počelo takmičenje u rezolucijama, unutar Bosne i Hercegovine političari koji ne budu u Srebrenici nikako ili budu jednom godišnje, tog 11. jula, počnu sad da kao brinu veliku brigu, ustvari promovišu sebe. Mi smo sad ušli u fazu da traju nepotrebne bitke međunarodne, u Savjetu bezbijednosti, a sve nas to vraća unazad. Umjesto da smo toliko napora koliko smo uložili na ove priče, uložili u to da se dogovorimo oko reformi, oko promjene, da dobijemo podršku Europske Unije. Nama su reforme potpuno otišle, potpuno su nam otišle iz pažnje u doba kad nam je bilo nužno da to napravimo, da pokažemo Europi da smo spremni i da od njih dobijemo podršku, da nam se otvori put, mi smo se vratili u prošlost, počelo je nadurivanje međusobno, počele su euforije nacionalne vrste. Lično sam se trudio da tome zaista ne dam ni minimalno doprinos, nego da pokušam zadržati neki normalan stav. Nažalost, mislim da to nije uspjelo i trebat će vremena iz ovog ambijenta u kojem smo sada, da se vratimo ponovo u neki normalni, koji je okrenut ka budućem vremenu.“

Upitan da prokomentira da li će biti prvi član Predsjedništva iz reda srpskog naroda, koji će odati počast ubijenim građanima Bosne i Hercegovine, kada budu zastali tabuti sa posmrtnim ostacima ispred zgrade Predsjedništva, na njihovom putu prema Srebrenici:

„Ja sam na to bio spreman, ja sam bio spreman da idem i u Srebrenicu, ali sve što se povodom Srebrenice ovih dana događa, prestalo je biti tema nesretnih žrtava. Ne mogu Vam sad dati odgovor na to pitanje. Zato što se sve pretvorilo u nešto sasvim drugo.“

Na pitanje urednice Sanele Prašović Gadžo da li će kao predsjedavajući Predsjedništva ići 11. jula u Srebrenicu. Mladen Ivanić je odgovorio:

„Ne vjerujem da ću ovom ambijentu ići, zato što se to, ponavljam pretvorilo u vrlo raznu političku bitku. Zaista mislite da je realno, da nakon svega što se događalo, da neki srpski predstavnik ode.“

Upitan da prokomentira izjavu premijera Srbije Aleksandra Vučića da namjerava doći 11.jula u Srebrenicu:

„Gospodin Vučić ima pravo da ode, to je njegovo viđenje, ja sam u Srebrenici bio, svoju ljudsku, i to bio na dan 11. jula prije deset godina, kad je to bilo teže. U ovom ambijentu u kome se to sad događa, mislim da je ovo, nažalost poslužilo razdvajanju, a ne spajanju.“

U emisiji Interview20 Mladen Ivanić govorio je i o tome zbog čega ne želi glasati da Bosna i Hercegovina uđe u NATO savez:

„Zato što bi to značilo da sutra NATO jedinice mogu biti na granici Bosne i Hercegovine i pucati na Srbiju.
Bosna i Hercegovina ni blizu nije da ispuni uslove za NATO. Moj stav je da Bosna i Hercegovina treba raditi i ispuniti sve obaveze koje je preuzela. Ja sam čovjek koji je rekao da treba uknjižiti vojnu imovinu. Ja sam čovjek koji kaže da treba uraditi sve što je prethodni savez potpisao, a to je da dobijemo taj akcioni plan za članstvo. Ali, ako me danas pitate o temi koja će doći na red za osam do devet godina, onda..Pa pogledajte gdje je Crna Gora, koja je napravila iskorake u toj reformi odbrane u odnosu na nas jako mnogo. I Vi stvarno mislite da je u ovom mandatu realno očekivati da se postavi pitanje članstva? Nije, to je trik pitanje u kome se od mene traži da bi dokazao da sam veliki bosanac, da kažem da Bosna treba da uđe, bez obrzira je li Srbija, ako to ne kažem, onda nisam kao za progresivnu BiH.“

Neizostavno pitanje urednice Sanele Prašović Gadžo bilo je i izjava Aleksandra Vučića da u regionu nije problem odnos Srbije i Kosova, već je problem BiH i to mu je jedan od najvećih strahova:

“Ja mislim da je preduslov stabilnosti na Balkanu, odnos između Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Ne samo Srbije i Hrvatske, ne samo Bosne i Hercegovine i Hrvatske i ne samo Bosne i Hercegovine i Srbije, nego te tri zemlje. Dobra saradnja između te tri zemlje garantuje stabilan Balkan. Ali sve tri zajedno i ravnopravno. I nemam u svom političkom životu, radu, nemam namjeru da izbacujem bombastične teze, nikad, ali imam namjeru da radim na ovome: da se odnosi između Bosne i Srbije, Bosne i Hercegovine, Srbije i Hrvatske učine normalnim i da upravo ta tri laterala, te tri sredine, normalni odnosi između njih garantuju stabilnost Balkana. Dok god oni ne budu između sve tri, normalni i zdravi, mi ćemo imati političke nestabilnosti. Da li zbog Bosne i Hercegovine, da li zbog Hrvatske, da li zbog Srbije, otom potom. Svako od njih može izazvati neki problem. Ali ovo, i to je nešto na šta smo mi upućeni, ako smo iole, možda opet u ovom razgovoru previše upotrebljavam tu riječ, ali opet ću je upotrijebiti, ako smo iole normalni, te tri zemlje će sarađivati i naravno imati zajedničku poziciju sutra unutar Europske Unije. Te tri zemlje bi trebale zajedno da lobiraju za sebe, naravno budu podržani i od ostalih bivših zemalja i to je za mene uslov mira i stabilnosti na Balkanu. Sama Bosna i Hercegovina, slažem se, ona je možda zbog svoje strukture najranjivija, ali ne mislim da je ona sama i jedina problem.“

Aleksandar Vučić izjavio je da odnosi Beograda i Prištine nisu najveći problem, urednica emisije Interview 20 pitala je Mladena Ivanića, da li to Vučić nama poručuje, javnosti u regionu neku poruku da je Srbija pristala na to, da i ako je neko tamo uzeo dio njihove teritorije i proglasio to državom, i tu državu priznalo više od stotinu država u svijetu, da se Srbija, odnosno službeni Beograd pomirio s tim i to Kosovo više nije problem, jer je ono tamo druga država i mi ćemo mijenjati ustav?

„Ja mogu, naravno o tome govoriti sa dva aspekta, jedno kao Srbin i nevezano od politike, drugo kao predsjedavajući. Kao predsjedavajući nemam namjeru da komentarišem stavove, da ja sad budem advokat gospodina Vučića, je li se on pomirio s tim ili nije. Sa Aleksandrom Vučićem razgovarao sam o potrebi da stav koji je Srbija zauzela i prema Bosni i Hercegovini, za koji mislim da je korektan, koji je jasno rekao: „Mi iz Beograda i Srbije volimo Republiku Srpsku, ali ništa nećemo uraditi da ugrozimo teritorijalno jedinstvo Bosne i Hercegovine, uvažavamo Daytonski sporazum“, da na tom stavu treba da nastave, da dalje insistiraju, jer je to jedan bitan preduslov stabilnosti. Ali pretjerano oko odnosa sa Kosovom, nisam.“

INTERVIEW20
TIM System Media House za BHT1

(Bh-vjesnik)