Vrijeme je da štedimo / Uštedite struju
Kako piše Oslobodjenje.ba štedljive sijalice troše 75 posto manje struje od običnih
Ovo su provjerene mjere kako biste značajno smanjili mjesečnu potrošnju struje.
Lampe umjesto lustera:
Štedljive sijalice troše 75 posto manje struje od običnih. Kvalitetne štedljive sijalice rade 5.000-15.000 sati. Ljepša i efikasnija rasvjeta postiže se s više manjih izvora svjetlosti.
Kuhajte u poklopljenoj šerpi:
Ringla treba da odgovara veličini dna posude. Ne otvarajte često rernu, pri svakom otvaranju temperatura pada za oko 15 stepeni.
Peć umjesto etažnog grijanja:
Ako morate da se grijete na struju, izaberite TA peć jer će vas najmanje koštati. Punite je samo noću, kada je struja jeftinija. Na vrata i prozore stavite izolacione trake.
Tuširanje umjesto kupanja:
Podesite bojler na temperaturu između 50 i 60 stepeni. Ne kupajte se u kadi punoj vode. Protočni bojler zamijenite klasičnim, on akumulira toplu vodu koju ste grijali noću.
Mikrovalna pećnica:
Idealna je za brzo odmrzavanje hrane. Pogodna je za brzo kuhanje i pripremanje hrane. Troši osjetno manje energije.
Lonac za brzo kuhanje:
Ušteda energije i do 70 posto. Ušteda vremena. Kvalitetnija priprema hrane (namirnica).
Usisivač:
Što je vrećica punija, snaga usisavanja je manja, a samim tim i potrošnja je veća. Mijenjajte često vrećice i nabavite originalne. Pazite da je usisivač dobro zatvoren radi što bolje snage usisavanja.
Pegla:
Nabavite modernu peglu sa teflonskom podlogom. Peglajte u terminu jeftine struje uvečer tokom zimskih mjeseci. Brinite o ispravnom određivanju temperature pegle i vrste tkanine koju peglate. Složite rublje prema temperaturi peglanja. Ako je rublje presuho ili previše vlažno, peglanje je teže i sporije.
Mašina za pranje posuđa:
Nabavite mašinu A energetske učinkovitosti. Posuđe nije potrebno ispirati prije stavljanja u mašinu. Posuđe je potrebno složiti u mašinu prema uputama proizvođača. Mašinu koristite na temperaturi od 50 do 65 stepeni Celzijusa. Mašina za posuđe u klasi A potroši za jedno pranje oko 10 do15 litara vode i oko 1,05 kWh električne energije, što je osjetno manje nego prilikom ručnog pranja, gdje u prosjeku potrošimo 50 ili 80 litara vode.