Zdravlje

Maslačak ublažava poremećaje protoka žuči

Maslačak ili kako mu je naziv na latinskom (Taraacum officinale, Asteraceae) je veoma rasprostranjena biljna vrsta, kojoj najviše odgovaraju vlažne livade. U ljekovite svrhe se koriste svi dijelovi ove biljke kada je u cvatu, a najčešće korijen, iako je i cvat dobar.

Maslačak olakšava varenje
Maslačak sadrži obilje gorkih supstanci koje utiču na pojačano lučenje žuči, olakšava varenje i čisti crijeva. U narodnoj medicini maslačak se uglavnom se koristio kod poremećaja protoka žuči, upala urinarnog sistema i dispepsije. Također i protiv hemoroida, kod neregulisanog protoka krvi kroz vene, gihta, reumatskih oboljenja, ekcema i drugih kožnih oboljenja.

S obzirom na to da čaj od maslačka ima snažan diuretički efekat (podstiče mokrenje), može da se koristi i kao preventiva bubrežnog kamenca. Primjena proizvoda na bazi korijena i herbe maslačka kontraindikovana je kod opstrukcije žučnih puteva, zapaljenja žučne kese i ileusa.

Od neželjenih dejstava proizvoda na bazi korijena i biljke maslačka, najveći značaj imaju alergijske reakcije koje nisu rijetke. One se mogu ispoljiti kao koprivnjača, kontaktni dermatitis pa čak i kao anafilaksa.

Razni recepti se prave od maslačka
Protiv kamena u žuči uzmite 30 g korijena maslačka, 30 g vodopije i 20 g nane. Tri kašike ove čajne mješavine popariti sa pola litra ključale vode, poklopiti i ostaviti da odstoji dva sata. Pije se na dva sata po jedna kašika. Za otežano mokrenje uzmite četiri grama cijele biljke maslačka, 30 g rastavića, 30 g sitnice i 10 g kukuruzne svile. Tri kašike ove čajne mješavine popariti sa pola litra ključale vode, poklopiti i ostaviti da odstoji dva sata. Pije se na dva sata po jedna kašika.